Klasickou hypotéku asi není zapotřebí nijak dlouze představovat, je produktem většiny českých bank a momentálně nabízí jeden z nejnižších úroků ze všech nabízených úvěrových produktů. Lidé se pro ní rozhodují primárně v situacích, kdy chtějí zafinancovat vlastní nemovitost. Jak je tomu ale v případě americké hypotéky? Jsou podmínky totožné s tou klasickou na bydlení? Pojďme si je postupně představit a říct si něco o jejich hlavních rozdílech.

  • Účelovost

Klasický hypoteční úvěr na bydlení je účelový úvěr, peníze z něj je tedy možné čerpat jen za konkrétním účelem. Povětšinou se jedná o pořízení vlastního bydlení. Následně je také zapotřebí doložit účel vynaložených peněz za pomoci faktur, účtenek a dalších dokumentů. Pokud by tak dlužník neučinil, mohlo by dojít ze strany banky k okamžitému zpoplatnění úvěru.

růst financí

Americká hypotéka je v tomto ohledu ke svým klientům mnohem benevolentnější, i z tohoto důvodu jí řada lidí dává při rozhodování přednost. Jedná se o neúčelový hypoteční úvěr, není tak potřeba dokládat, na co byly finance využity. Mnoho stavebních firem i řemeslníků navíc nabízí slevu při platbě na ruku, což je další důvod proč vsadit na neúčelový úvěr.

  • Úroková sazba

Účelové úvěry jsou z hlediska roční úrokové sazby vždy výhodnější než ty neúčelové. Benevolentnost ze strany banky je zkrátka vykoupena až příliš draze. Zatímco u hypotečního úvěru na bydlení se pohybuje úroková sazba v pásmu od 2,4 do 2,8% ročně. U americké hypotéky je to až dvojnásobek. Z toho jasně vyplývá, že americká hypotéka je k financování vlastního bydlení zcela nevhodná.

výše úroku

Ovšem ne vždy jsou bankovní instituce ke svým klientům tak vstřícní. Už dávno neplatí, že s hypotékou odejde každý, kdo o ní požádá. Americká hypotéka se tak vyplatí žadatelům, kteří v bance neuspěli. Nebankovní americké hypotéky jsou způsob, jak si mohou sen o vlastním bydlení splnit i rizikový žadatelé, kterým banka odmítla půjčit.