Také se vám zdá, že se vám ucpe odpad v kuchyni zrovna v tu nejméně vhodnou chvíli? Třeba tehdy, chystáte-li svatební hostinu, oslavu promoce nebo pečete vánoční cukroví a nemáte zrovna času nazbyt? Dokud totiž v domácnosti všechno „klape“, funguje a je na to spolehnutí, máme pocit lehkosti a snadného života, ale stačí jen docela malá drobnost a může nás to z té opravdové pohody vykolejit.

kleště sikovky

Čištění odpadů v domácnosti je proces ne zrovna záživný, ale naprosto zásadní, a jakmile odpady neodtékají, mění to prioritu našeho rozhodování a dalšího programu. Tehdy to zkrátka nepočká naneurčito, je nutné situaci řešit promptně, a to i tehdy, je-li zrovna neděle. Pro tyto případy máme naštěstí vhodné postupy, kupříkladu granulovaný louh sodný, který si poradí s menším rozsahem nečistot, ale někdy nenutné sáhnout po razantnějším postupu, nejlépe tlakovou silou nebo mechanickým prostředkem.

vodovodní ventil

Značnou výhodou je, že stále existují firmy, které tyto situace řeší havarijní službou. Vyplatí se mít „terén“zmapovaný dopředu a nespoléhat na hledání na poslední chvíli a měli byste si kontakt na šikovné a ochotné řemeslníky uložit včas.

Havarijní služba vykonává spíše poslání, než zaměstnání, je to něco podobného, jako zásahové jednotky Integrovaného záchranného sboru, tedy hasiči, policie a záchranná zdravotnická služba. Nejde tu obvykle sice o život, ale o majetek mnohdy ano, a jsou situace, kdy instalatéři vyjíždí do terénu i proto, aby zabránily při úniku vody poškození statické konstrukce objektu, a kde by hrozilo i jeho zřícení nebo vážné poškození.

Výjezdy instalatérů se tedy netýkají jen ucpaných odpadů, ale řeší se i závada na vodovodních rozvodech a rovněž i závady na vytápění nebo plynových spotřebičích a rozvodech plynu. Instalatérská profese je poměrně rozsáhlá a zahrnuje v sobě systémy pod zkratkami třech písmen – voda – topení – plyn.