Pravý korejský Ženšen Erectmax lze konzumovat v různých podobách, jako jiné tzv. adaptogenní rostliny. Můžete si jej dopřát jako tinkturu, jako čajový odvar, je možné užívat ženšen v tabletkách, v prášku anebo dokonce jako přídavek k obilné náhražce kávy z kořene čekanky a ječmene nebo z žaludů. Velmi důležité je dodržet správné dávkování, a to ne z toho důvodu, že by snad obsahoval toxické látky, jako např. kofein, ale kvůli obrovskému množství živin, které by tělo nebylo schopné v krátké době zpracovat. Výsadou adaptogenů je totiž právě značná akumulace látek zejména v kořenovém balu.

listy Ženšenu

Kofein versus adaptogeny – adaptogenní rostliny, tedy i pravý korejský ženšen, podporují vitalitu, dodávají energii a bojují proti stresu, ovšem na zcela odlišném principu, než kofeinové, a tedy i energetické drinky. Kofein zvyšuje v krvi hladinu kortizolu a adrenalinu, tím vyburcuje tělo k aktivitě ve stylu „bojuj nebo uteč“, vlastně každý šálek černého či zeleného čaje nebo kávy s kofeinem (nebo energetických nápojů na bázi kofeinu) vytvoří podmínky pro stresovou situaci, jak je to např. v přírodě, pokud na vás zaútočí vlk anebo na vás ze skály padá kamení, a vy musíte ihned jednat. V tu chvíli se zastaví proces trávení a krev se nahrne do svaloviny a mozku, abyste podnikli rychlé kroky k záchraně života. U kofeinu to není sice tak dramatické, ale do jisté míry ano.

kořen Ženšenu

Jenže stresové hormony snižují v těle hladinu testosteronu, a to ohrožuje vaši erekci a náladu na milování. Může to časem mít neblahý vliv i na kvalitu spermií, pokud chcete založit rodinu. Vyměňte tedy raději kofein za adaptogeny, kam patří nejen Ženšen, ale i Ashwagandha, Sibiřský ženšen, Rozchodnice růžová nebo Maca peruánská, které naopak snižují adrenalin a kortizol, podporují tvorbu testosteronu, a to zcela bez vedlejších účinků, za předpokladu, že budete rostliny správně dávkovat dle doporučení výrobců.