Když se odváděli za socialismu branci na vojnu, lékař si při odvodu prohlížel i jejich chodidla. Plochá noha byla totiž důvodem k omezení nástupu vojenské služby. Zpočátku byli branci vojenské povinnosti zproštěni úplně, dostávali tzv. „modrou knížku“, později ploché nohy znamenaly pouze jisté úlevy, ale každopádně se na tento defekt bral ohled.

trampolína s ochrannou sítí

Dnes se na ploché nohy ohled moc nebere, tedy alespoň si toho všimnete v obchodech s obuví, kde se prodávají i značkové modely, naprosto nevhodné pro každodenní nošení. Že plochá noha vzniká z nevhodné obuvi, je známo již dlouho, a k plochým nohám zároveň napomáhá i absence chůze naboso, zejména v přírodě. Lidská chodidla totiž nebyla původně uzpůsobena chůzi v botách, každý z nás se rodí bos a měl by také bos chodit, co nejvíce to jde, jenže společenské konvence to jaksi neumožňují. No, zkuste přijít do zaměstnání, tam se vyzout a procházet se mezi kolegy v kanceláři bosou nohou a docházet takto i do kantýny pro svačinu či na oběd?

chodidla v trampoline parku

Většina z nás zkrátka chodí v botách mnoho hodin denně, a to není dobře. Naštěstí existují způsoby, snadné způsoby, jak situaci zlepšit. Za prvé máte možnost využívat barefoot chodníčky nebo si je vyrobit doma na zahradě. S nimi se výrazně posiluje klenba chodidel. Další možností, jak bránit plochým nohám velmi efektivně, jsou trampolíny. Doporučí vám je i někteří ortopedi.

Skákáním na trampolíně Goodjump.cz, samozřejmě naboso, dochází k zatínání svalů chodidla v přirozeném rytmu, který napodobuje chůzi, běh a výskoky v přírodě. Pro chodidla je nesmírně důležité zatěžovat jejich svaly každý den, jinak zakrní a uvolní klenbu, čímž se vytvoří plochá ploska, která pak není schopna pružného kroku. Chůze v plochých nohách způsobuje problémy a bolesti s páteří, klouby dolních končetin, ale i blokaci práce vnitřních orgánů.