Většina obcí má ve svém vlastnictví několik bytů, které pronajímá občanům. Avšak v poslední době se stává, že se obec rozhodne byty prodat obyvatelům bytů a ti vytváří bytové družstvo. Spousta obyvatel bytů ale nemá na odkup peníze a bojí se o střechu nad hlavou. Co se stane, pokud nemáte dostatek financí na odkup bytu?
modré rámy
V první řadě se nebojte, o byt ve většině případů nepřijdete, vždycky je více možností. Pokud nemůžete využít možnosti odkoupení bytu od obce a nestanete se tím pádem členem bytového družstva, pak s vámi družstvo většinou uzavře nájemní smlouvu a stanoví nový nájem. Může se také stát, že se prostě odkoupí ostatní byty a ten váš zůstane ve vlastnictví obce. Pokud s tímto postupem nesouhlasí obec a trvá na odkupu všemi nájemníky, pak je možnost, že si bytové družstvo vezme úvěr a jako zástava jsou nabídnuty ty byty, které se tímto úvěrem financují.
Může se samozřejmě stát, že banka družstvu úvěr na byty nedá a budou tak problémy odkup bytů zafinancovat. Další možností je, že byt zafinancují jiní, movitější majitelé bytu v družstvu a tím pádem budou mít větší majetkovou účast. Na byt můžete také dost úvěr avšak ten má své podmínky a to především že tento byt, na který je úvěr čerpán, bude převeden do osobního vlastnictví a zastaven ve prospěch banky.
Nejlepší variantou je stát se členem družstva protože i tak sice budete platit nájem ale ten je nízký, hradí se z něj pouze výdaje za péči o bytový dům. Náklady na bydlení v družstevním bytě jsou nižší než v běžných bytech, pokud však budete na bydlení potřebovat úvěr, počítejte ještě se splátkami úvěru.
dlouhé balkony
Pokud se tedy nedohodnete s obcí na ponechání bytu ve vlastnictví obce, zkuste nejprve oslovit banku, zda vám na byt neposkytne úvěr a pokud tato varianta nevyjde, oslovte ostatní členy družstva a věc řešte společně.