Osvětlení je nedílnou součástí interiéru, vybírat bychom ho však neměli pouze podle toho, jak se nám daný lustr líbí nebo, jak se nám hodí designově.

Podle čeho volit osvětlení v domácnosti a jak si vybrat lustr, aby bylo světla dostatek?

Zejména v zimních měsících, kdy se velmi brzy stmívá je zapotřebí dostat do interiéru hodně světla. Nedostatek osvětlení nám ničí oči, takže pokud jste zvyklí si večer číst nebo se děti po setmění učí, volte kromě stropního osvětlení ještě dodatečné zdroje světla, jako jsou stojací nebo stolní lampičky. Ačkoliv se může zdát, že design je při výběru lustru to nejdůležitější, není to tak. I když se nám daný lustr hodně líbí, popřemýšlet bychom měli nad jeho velikostí, ale i nad tím, zda nebude příliš temný. Jak si s výběrem poradit?

pexels-photo-6587825

Jak velkou máte místnost

Vždy vybírejte osvětlení do každé místnosti v domácnosti zvlášť a postupně. Každá místnost je totiž jinak velká a právě tento údaj je rozhodující. Podle velikosti místnosti, bychom měli vybírat odpovídající velikost lustru. Ten totiž musí být schopen dobře osvětlit celou místnost tak, aby všude, v každém koutu bylo světla dostatek. U větších místností je pak lepší rozdělit pokoj pomyslně na dvě části a do každé dát jeden zdroj světla. Jeden hlavní zdroj světla totiž nemusí vždy stačit a v místnosti pak může být přes veškerou snahu světla málo.

Světlo ve všech směrech

Světlo by mělo pronikat do všech směrů, tak, aby opravdu nikde nevznikl bod, kde je příliš velké přítmí. Dnešní lampy a lustry ale nabízejí možnosti, jak se tomu můžete dobře vyhnout. Osvětlení ale vybírejte i podle toho, do jaké místnosti jej budete dávat, nerozhoduje jen samotná velikost pokoje. Například v ložnice je žádoucí spíše tlumení a slabší světlo, které navozuje správnou a klidnou atmosféru. Naopak v chodbě, v koupelně, v kuchyni a zejména v obývacím pokoji je zapotřebí mít dostatek světla, při kterém můžeme dělat všechny běžné aktivity. Světlo by mělo být dostatečně výrazné.

pexels-photo-937526

Lustry do obýváku Light4home mohou být nejen skvělým zdrojem světla, ale i designovým skvostem. Při jejich výběru ale nezapomínejte ani na údržbu. Občas bude potřeba i z lustru utřít prach nebo se bude muset utřít. I tohle může být rozhodujícím parametrem, některé designově propracované kousky je totiž téměř nemožné udržovat.