Bez je rostlina, kterou můžeme potkat i v našich podmínkách. Vzhledem k jeho léčivým vlastnostem se používá do mnoho léčiv a výživových doplňků.

Rostlina bez

Popis a výskyt

Pokud tuto rostlinu znáte, nebo jste ji už někdy spatřili, tak dobře víte, že je to hezký opadavý keř, který má velmi pestré ryby. Lístečky mají poměrně zubaté okraje, což je jedním z charakteristických prvků pro tuto rostlinu. Tyto listy rostou na poměrně tlustých větvích, která mají dobře rozvinutou dřeň. Jestliže uvidíte rostlinu zrovna, když má květ, tak máte štěstí, protože to je její plná krása, která umí skutečně okouzlit.

bez řerný

Typickou barvou je bílá, jenž přechází trochu do zelení. Vzhledem k tomu, že ji dělíme do krytosemenných, tak semínka jsou hezky skryty v semeníku, který celkem obsahuje tři až pět semínek tvaru kuličky. To samozřejmě zajišťuje rozmnožování rostliny a její přežití v přírodě. Co se týče výskytu, tak celkově máme 40 druhů, přičemž u nás rostou primárně tři původní, kdy nejčastěji můžeme spatřit bez černý. Hlavními oblastmi výskytu bezu jsou subtropické oblasti a také výše položená místa v tropech.

Léčivé účinky

Bez se sbíral už před dávnými dobami, protože ten má mnoho léčivých účinků, které se pro naše zdraví rozhodně vždy hodí. Kdybychom měli vyjmenovat veškeré vitamíny a prospěšné látky, tak by to bylo na poměrně dlouhou dobu, ale základem jsou vitamíny A, B a C. Jedním z lehkých věcí, které si můžete sami doma připravit je bezinkový nápoj. Stačí totiž vzít bezinku, citron a led, protože to vše stačí pro přípravu skvělého nápoje, kam můžeme zakomponovat ještě další bylinky.

bezový květ

Tento nápoj skvěle osvěží, ale přes zimu je zase lepší něco na zahřátí, a proto můžeme zakoupit bezinkový sirup https://www.nakliceno.cz/bezove-sirupy/. Ten je opravdu vynikající, přičemž má sladkou a bylinkovou chuť zároveň, která rozhodně nadchne každého. Nápoj z něj bude tedy naprosto vynikající, a hlavně přírodně oslazený, takže se vyhnete rafinovanému cukru. Může to být také skvělý dárek, protože potěší opravdu spoustu lidí, kteří ho budou prakticky používat.