Neustále nakupujeme nové kusy oblečení. Ať už je to k příležitosti někoho narozenin, nebo že si jenom chcete zpestřit svůj šatník. Vždy, když si něco koupíme málokdy přemýšlíme o tom, odkud produkt pochází nebo z čeho je vyroben. V dnešní době se sice firmy naučily naučily psát ke svým produktům, že se jedná o plně eticky vyrobené oblečení. Nebo dokonce že je šetrné k přírodě, kdybyste ho náhodou vyhodili. Někteří zákazníci na slova jako “šetrné k přírodě” a “vyrobeno eticky” slyší čím dál tím více. Málokdo ví, že před tím než se kus textilie dostane na poličky vašeho oblíbeného obchodu, je třeba projít několika kontrolami kvality. Oblečení, které touto kontrolou projde, dostane certifikát. Tedy označení, že je vybraný kus textilie splnil dané požadavky.

Jedním z těchto udělovaných certifikátů jsou OEKO certifikáty. Také ho můžeme zahlédnout ve svém plném znění jako OEKO-Tex standart 100. První udělení tohoto certifikátu proběhlo již v roce 1992. Testování se provádí v několika ústavech po celém světě. K dnešnímu dni je jich celkem 17 a své pobočky mají až ve 40 zemích.

Textil

Seznam toho, co by měla a neměla látka obsahovat, se mění podle toho, jak rychle postupuje výzkum nových druhů textilií. Podmínky pro udělení OEKO certifikátu jsou ve všech státech stejné. Co konkrétně se testuje? Nemusíme zabíhat do detailů, ale zjednodušeně se jedná o látky, které mohou při styku s pokožkou způsobit podráždění nebo vyvolat alergickou reakci. Testuje se tedy například přítomnost pesticidů, těžkých kovů, chlor, konzervační látky a jiné. Seznam látek u kterých se kontroluje únosné množství je v textiliích mnoho.

oblečení ve skříni

Produkty se také testují s různou vahou. Jiná kritéria platí pro dětské kusy oblečení (obvykle bývají mnohem přísnější). Další přísně hodnocenou skupinou jsou produkty, které jsou v přímém kontaktu s kůží. Takže jde o spodní prádlo, trička, kalhoty… Druhy textilií, u kterých je hodnocení volnější jsou například závěsy, koberce nebo matrace. Když uvidíte, že některá textilie nosí OEKO certifikát, můžete si být jisti, že se jedná o zdravotně nezávadný kus.