Kvalitní spánek je důležitý jak pro dospělého, tak i pro děti. Potřeba kvalitní postele a zejména matrace je velmi zásadní. Děti rychle rostou a vyvíjejí se, pro kvalitní spánek a zdravý růst proto potřebují dobrou oporu páteře a pevnou postel.
holčičí pokoj
Jaké jsou možnosti?
Nebavíme se nyní o dětských postýlkách pro naše nejmenší miminka. Řeč je o postelích pro větší děti, které již dokážou samostatně spát a z postele vylézt a také do ní samy vlézt. K sehnání jsou postele různých materiálů, provedení i dekorů. Ty nejlevnější se pohybují zhruba od tisíce až dvou za postel bez roštu a matrace.
Z jakých typů lze tedy vybírat?
ü  Rostoucí postele – skvělým řešením mohou být takzvané rostoucí postele, na trhu najdeme dostatečné množství variant, které se přizpůsobí velikosti dítěte a poskytnou jim tak pohodlný spánek po řadu let. Postel je vhodná jak pro nejmenší dítě, které se začíná učit spát v takzvané „velké posteli“, tak i pro děti větší. Míry těchto postýlek jsou zhruba od 135 cm po 210 cm, co se délky týče. Na rostoucí postel lze koupit také speciální rostoucí rošt i matraci, není tak potřeba toto příslušenství neustále obměňovat. Postele mívají také potřebné boční zábrany, aby nejmenší děti během spánku nespadly.
ü  Klasické postele pro menší děti – menší postele v délce zhruba 160 – 210 cm jsou určeny pro mladší děti, měly by proto mít také bezpečnostní bočnice, zabraňující pádu dítka během spánku, důležitý je také kvalitní rošt a dostatečně tvrdá matrace, poskytující potřebnou oporu dětské páteři. Velmi oblíbené jsou postele s úložnými šuplíky, nebo takzvané 2v1, které mají místo úložného boxu schovanou ještě druhou postel v šířce přistýlky. Tato varianta se hodí zejména do menších pokojíčků.
sestavený nábytek
ü  Patrové postele – jsou určeny pro děti, které již zvládnou vylézt po žebříku a cestou nahoru ani dolů nehrozí jejich pád. Jsou u dětí velmi oblíbené, ať už se jedná o klasické poschoďovky, které byly u nás v oblibě už v osmdesátých letech, ale také postele vyvýšené, tedy multifunkční, které kromě spacího prostoru zajistí i místo pro hraní, přípravu do školy, ale také uložení hraček či oblečení. Tato postel také ušetří místo v pokoji a vyřeší problém s napasováním dalších kusů nábytku.