Rodičovství je jedna velká radost a zároveň také oběť. Život se přetočí naruby a najednou už nehraje primární roli, co byste chtěli nebo potřebovali vy, ale do popředí se dostává péče o děti. Člověk, který se chce stát dobrým rodičem, by neměl postrádat vyspělost. Ta je spojená se schopností upřednostnit druhého, dobrovolně pozměnit své návyky a osvojit si nové dovednosti. Vyspělý člověk každý víkend nestráví stěžováním si, že už se nedostane na žádnou párty, ani pětkrát týdně nenacpe dítě babičce, protože se asi unáhlil a nebyl na dítě ještě připraven. Rodiče samozřejmě nejsou dokonalí, ale ti, na které jejich děti vzpomínají v dobrém, mají ještě jednu důležitou věc a tou je kvalitní charakter. Úlohou výchovy je nejen zabezpečení a ochrana dítěte, ale také předávání základních hodnot. A jak známo, když chcete něco předat, musíte tím disponovat.
rodiče s dcerkou.jpg
Pokud cítíte, že po psychické stránce jste připraveni, musíte si reálně zodpovědět, jestli jste schopni se o děti postarat i po materiální stránce. Dítě potřebuje střechu nad hlavou, oblečení, jídlo a postupem času také přibydou výdaje spojené se školou (pomůcky, výlety, kroužky). Moudří rodiče myslí také na spoření. Racionálně tedy zhodnoťte, jestli jste na doživotní finanční závazek připraveni. Na druhou stranu se ale vyvarujte extrémů. Existují perfekcionistické páry, které si hodlají pořídit děti, až když budou mít splacenou hypotéku, našetřeno nejlépe několik milionů a budou vědět, že svému dítěti budou moci dopřát cokoliv (nejspíš letní tábor na Kanárech). Dětem až tak nezáleží na značce nábytku nebo velikosti bytu, pokud v rodině panuje příjemná atmosféra. Nečekejte tedy na dokonalé okolnosti, protože pak už může být pozdě.
stín rodiny.jpg
Nejlepší rodič je zkrátka ten, který své dítě opravdu miluje a dokazuje to praktickými skutky. Věnování pozornosti, energie a času dětem je investice se stoprocentní návratností.