Už dávno nahradily pracovní oblečení, které dnes známe jako džíny, montérky. Kalhoty z denimu prošly svým vývojem a mají svoji historii. Ať už v různých obměnách, propluly všemi možnými módními trendy a těžko bychom našli člověka, který je nemá ve svém šatníku.
kalhotové knoflíky.jpg
Kdo to všechno způsobil
Levi Strauss by se asi dnes divil, co všechno se během jedno sto padesáti let stalo z jeho pracovních nohavic, které původně měli sloužit zlatokopům. První kousky pro ně byly ušity z materiálu určeného na stany.
Autorem měděných cvočků na kapsách je Jacob Davis. Zlom nastal až ve dvacátém století, kdy se džíny začaly nosit běžně známé osobnosti a během dalšího půl století je začaly nosit všechny generace.
První dámy, které oblékly džínové kalhoty, se narodily počátkem dvacátého století, až o několik desetiletí později se začaly střihy přizpůsobovat ženskému tělu.
člověk u ohrady.jpg
Denim
Denim je látka z bavlny, která se vyráběla v Nimes na jihu Francie, je odolná vůči opakovanému praní a vydrží snad opravdu všechno, teplo, chlad i vlhko. Závody na výrobu džínoviny se nyní nachází v Číně nebo Japonsku.
V čem tví jejich kouzlo a nesmrtelnost
Džíny jsou a budou oblečením vhodným takřka pro každou příležitost, jsou pohodlné, stylové, dají se kombinovat se vším, ať s obyčejným trikem, košilí nebo romantickou halenkou.
Pokud bychom si udělali průřez posledními několika desítkami let, zjistili bychom, že džínový styl se přeci jen trochu měnil, ale nikdy nedoznal tak výrazných změn, aby si nezachoval svoji původní tvář.
Pokud budete chtít svůj šatník oživit opravdu originálním kouskem, pak vás to bude něco stát, zn. Momotaro vás vyjde na dva tisíce dolarů, výroba trvá i dvanáct měsíců.
Ať už džíny měly nohavice úzké nebo široké, zapínaly se na zip nebo knoflíky, měly vysoký či snížený pas, oblékaly je generace před námi a nejinak tomu bude i v letech následujících. Denim je totiž věčný.