Cyklistika je tradiční český sport a ty nejkrásnější terény pro všechny typy jízdních kol naleznete v Jižních Čechách.

Svatojakubská cyklostezka

Svatý Jakub je mimo jiné patronem cestovatelů, kteří jej vzývají i s prosbou o pěkné, slunečné a přívětivé počasí. Jestliže využijete levného ubytování České Budějovice, budete mít příležitost něco takového vyzkoušet. My bychom vám rádi nabídli tip na výlet, který vede místy atraktivními, poutavými a natolik zajímavými, že si tyto zážitky budete pamatovat v tom dobrém slova smyslu – no možná až do konce života.

dostaveníčko v Krumlově

Řeka Vltava je nejoblíbenější vodácký terén v Česku, je zde v provozu několik půjčoven vodáckého vybavení a každý rok se tu v červenci na hladině den co den prohání stovky různých plavidel. Něco takového můžete pochopitelně vyzkoušet i vy, ale tentokrát vás zveme na jízdu podél řeky na kole Svatojakubskou cestou, značenou jako E10. Začíná na vrcholu Kleti, ale my vám doporučíme dopravit se z Českých Budějovic do Českého Krumlova vlakem i s bicykly a odtud z vlakového nádraží (pokud nemáte v plánu také prohlídku města a zámku) směřovat cyklostezkou Greenway do Srnína a do Zlaté Koruny.

Vltava v Krumlově

Zde se na Svatojakubskou stezku napojíte a budete pokračovat do Plešovic a Třísova ke keltskému oppidu a ke zřícenině hradu Dívčí Kámen. Oběd byste si mohli dát v nedalekém Třísovském Hamru, resp. v restauraci Penzion Hamr a odtud směřovat Přírodní rezervací Dívčí Kámen a rezervací Vltava u Blanského lesa k samotě U Cáby. Na stavení u vodní elektrárny pod Dívčím Kamenem si povšimněte vyznačeného stavu vody při povodních z doby, kdy ještě nebylo koryto řeky regulované.

Cyklostezka kopíruje tok řeky až do Boršova nad Vltavou k Zátkovu mlýnu, kde také naše putování končí. V Boršově se opět napojíte na stezku Greenway a podél Vltavy se dostanete až do městského centra k soutoku s Malší.